Jak motywować dziecko do nauki?

  • Pobudzić ogólną motywację do nauki – wyjaśniać dziecku do czego przydaje się wiedza uzyskana w szkole, uświadamiać, że edukacja jest bardzo praktyczna i czyni nasze życie łatwiejszym. Najsilniejszym bodźcem do nauki jest motywacja wewnętrzna, dzięki której dziecko podejmuje działania z własnej woli, z ciekawości, z poczucia odpowiedzialności.
  • Odwoływać się do autorytetów - największą motywacją do działania bywają osiągnięcia innych osób: ulubionych sportowców, aktorów, muzyków.
  • Wspierać dziecko w nauce - tłumaczyć trudne partie materiału; systematycznie sprawdzać wiedzę, stopniować trudności w przyswajaniu treści; zachęcać do czytania różnych tekstów; zadbać o komfort nauki w domu.
  • Mądrze kochać dziecko - motywować do nauki, pomagać, ale nie wyręczać; rozwijać naturalną ciekawości dziecka – zachęcać do zadawania pytań; chwalić i nagradzać, dostrzegać sukcesy i postępy dziecka; nie krytykować, akceptować i wspierać w rozwijaniu zainteresowań, pasji.
  • Uczyć przez zabawę wykorzystując klocki lego, układanki, gry planszowe, komputerowe gry logiczne.  Nauka poprzez zabawę zwiększają efektywność umysłu na wielu płaszczyznach; dziecko ćwiczy pamięć, koncentrację; nauka jest dużą przyjemnością, wciąga dziecko, jest interesująca,  a to motywuje do nauki.

                                                                 Puczyńska Ewa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

PODANIA DO POBRANIA

  

WIRTUALNY SPACER 

PO SZKOLE